fot. © www.planarstudio.pl

Aktualizacja regulaminu Nocnej Ligi Halowej

23 listopada 2024, 21:45  |  Kategoria: Komunikaty  |  Źródło: inf.własna  |   dodał: roberto  |  komentarze:

Każdy kolejny sezon to okazja do dopracowania zasad. W tym roku postanowiliśmy uaktualnić regulamin, aby uniknąć niejasności i doprecyzować kwestie, które do tej pory funkcjonowały jako "niepisane".

Oto najważniejsze zmiany, które wprowadziliśmy:

1. ZAKAZ GRY W DWÓCH DRUŻYNACH

Zawodnik nie może brać udziału w dwóch drużynach, nawet jeśli grają na różnych poziomach rozgrywkowych.

To reguła, którą każdy znał, ale na wszelki wypadek dopisaliśmy ją wprost do regulaminu.

2. ŻÓŁTE KARTKI: DOPRECYZOWANIE CZASU KARY

W przypadku jeśli dany zawodnik otrzymuje drugą żółtą kartkę (czyli w konsekwencji czerwoną), pauzuje 2 minuty, a po stracie gola drużyna może uzupełnić skład (innym zawodnikiem).

Wcześniej kara trwała 5 minut, ale zdecydowaliśmy się na zmianę.

Dodaliśmy też zapis, odnośnie dwóch żółtych kartek otrzymanych w jednej sytuacji: Jeśli zawodnik otrzyma dwie żółte kartki jednocześnie (np. za faul i niestosowną odzywkę), drużyna gra w osłabieniu przez 5 minut – bez możliwości wcześniejszego uzupełnienia składu.

3. KARTKI DLA ZAWODNIKÓW REZERWOWYCH

Jeśli kartkę otrzyma zawodnik rezerwowy, drużyna gra w osłabieniu zgodnie z rodzajem otrzymanej kary: żółta kartka oznacza osłabienie na 2 minuty, a czerwona kartka – na 5 minut, bez możliwości uzupełnienia składu.

Ten przepis wprowadzamy, by zwiększyć odpowiedzialność także wśród rezerwowych. Nieodpowiednie zachowania zawodników poza boiskiem od teraz będą miały realne konsekwencje dla całej drużyny.

4. WERYFIKACJA WIDEO

Jeśli sędzia nie zauważy brutalnego lub wulgarnego zachowania zawodnika, Organizator może na podstawie materiału wideo ukarać gracza czerwoną kartką.

Dzięki temu przepisowi zapewniamy większą sprawiedliwość w przypadku niezauważonych przewinień.

5. WERFYIKACJA BRAMEK W OSTATNICH SEKUNDACH MECZU

W przypadku bramki zdobytej w ostatniej sekundzie Organizator zastrzega sobie prawo do jej weryfikacji na podstawie materiału wideo.

Dotyczy to zarówno sytuacji, czy strzał został oddany przed końcową syreną (przypominamy, że właśnie to jest wyznacznikiem (nie)prawidłowo zdobytego gola), jak i tego, czy piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową.

6. ZAKAZ WŚLIZGÓW W POBLIŻU RYWALI

Na hali zabroniona jest gra wślizgiem w pobliżu zawodnika drużyny przeciwnej. Każdy kontakt wślizgu z przeciwnikiem będzie karany rzutem wolnym bezpośrednim, a w polu karnym – rzutem karnym. Dozwolone są wślizgi bez kontaktu, np. przy ratowaniu piłki przed wyjściem na aut lub próbie zablokowania strzału, jeśli odległość od rywala wynosi minimum 1 metr.

W przypadku tego przepisu, dodaliśmy adnotację, że chodzi o odległość 1 metra. W związku z tym można blokować strzał wślizgiem z odległości > 1 metr.

Leżący zawodnik na parkiecie: Jeśli przewinienie wystąpi bez kontaktu, sędzia dyktuje rzut wolny pośredni. W polu karnym – rzut wolny pośredni wykonywany będzie z linii pola karnego.

Tutaj chcieliśmy doprecyzować często powtarzającą się sytuację związaną z zawodnikami leżącymi lub siedzącymi na parkiecie, którzy wybijają piłkę spod nóg przeciwnika. W poprzednich sezonach takie zagranie było karane rzutem wolnym bezpośrednim (a w polu karnym - rzutem karnym), jednak od tego sezonu, jeśli nie dojdzie do kontaktu z nogami rywala, a piłka zostanie wybita czysto, sędzia podyktuje rzut wolny pośredni. Zmiana ta ma na celu bardziej sprawiedliwe ocenianie takich sytuacji i eliminowanie niepotrzebnych rzutów karnych w przypadkach, gdy zagranie było zgodne z duchem gry.

Nowe zasady wchodzą w życie wraz z początkiem sezonu. Jeśli macie jakieś inne sugestie, to dawajcie znać - chętnie rozpatrzymy każdą, merytoryczną wskazówkę. 

Komentarze użytkowników: